wordpress-com-ile-wordpress-org-arasindaki-farklar

WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar

WordPress tabanlı bir siteye veya blog sayfasına sahip olmak istiyorsanız ve bununla ilgili bir arayışa girdiyseniz WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkları bilmeniz ihtiyaçlarınızın tam olarak karşılanıp karşılamayacağı konusunda size yardımcı olacaktır. Bu yazımızda sizler için WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar konusunu ele alacağız. WordPress com ve org farkı başlıklı yazımıza başlıyoruz.

Öncelikle WordPress tabanlı bir siteye sahip olmanızdaki amacı belirlemeniz gerek. Neden wordpress tabanlı bir siteye ihtiyaç duyuyorsunuz? Bir blog sitesi veya e-ticaret sitesi sahibi mi olmak istiyorsunuz? Veya sadece kendi CV ve portfolyonuzu paylaşabileceğiniz bir websitesi mi istiyorsunuz? Eğer kafanızdaki bu tarz sorulara cevaplar arıyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kullanım açısından büyük kolaylıklara sahip olan WordPress sistemi Worpress.com ve WordPress.org üzerinden farklı özelliklere sahip olarak sunulmaktadır.

WordPress com ve org farkını size anlatmanın en etkin yolu adım adım ve detaylı olarak her bir platformu tek tek incelemek olacak.

WordPress.org Nedir ?

WordPress.org yani diğer adıyla “gerçek wordpress” Açık kaynaklı kod sistemine sahip olan wordpress.org bütün harika sitelerin yapıldığı ve hiçbir kısıtlama olmadan websitelerinizi düzenleyebileceğiniz bir sistemdir.

Bir domain yani alan adı ve hosting ile sitenize hemen sahip olabilmenize olanak sağlayan wordpress.org ile hayalinizdeki siteye sahip olabilirsiniz.

WordPress.org Neden Kullanmalıyım ?

WordPress.org ile sitenizin bütün kontrolünün sizde olacağını özellikle belirtmekte fayda var. Böylelikle sitenizde dilediğiniz düzenlemeleri yapabileceksiniz.

Gelelim wordpress.org sisteminin diğer harika özelliklerine.

* Sitenize ücretsiz ve ücretli her türlü eklentiyi kurabilirsiniz.
* Sitenizde dilediğiniz gibi düzenlemeler yapabilir, premium veya ücretsiz temaları sorunsuzca kurabilirsiniz.
* Gerçek anlamda sitenizden yani ürettiğiniz içerikten Google ve diğer reklamlar ile para kazanabilirsiniz.
* Google Analytics ile site ziyaretçilerinizin hangi kelimelerle sitenizi bulduğunu, hangi sayfalarda ne kadar süre kaldıklarını takip edebilirsiniz. Şayet halihazırda wordpress.org tabanlı bir siteniz varsa Google Site Kit WordPress Ayarları yazımıza göz atarak Google Analytics kurulumu kolayca yapabilirsiniz.
* Üyelik sistemine sahip bir site kurabilir, online ders vb. içerikleri ziyaretçilerinize satabilirsiniz.
* Daha iyi SEO değerleri için wordpress sitenizi kolaylıkla hızlandırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için WordPress Hızlandırma sayfamıza göz atabilirsiniz.

WordPress.org üzerine kurulu bir sitenin maliyeti nedir ?

Site maliyeti olarak tam net bir fiyat vermemiz mümkün değil çünkü fiyatlandırma ihtiyaçlarınıza göre şekillenecektir. Örneğin; basit bir blog sitesi için aylık 10TL gibi bir ücrete hosting sahibi olabilecekken, daha çok güvenlik ve kaynak gerektiren bir e-ticaret sitesi için aylık 35-40TL gibi ücretlere hosting ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Yıllık maliyetler 120TL ile 480TL arasındadır.

WordPress.com nedir ?

WordPress.com WordPress kuruculardan Matt Mullenweg tarafından kurulan bir hosting yani barındırıcı hizmetidir.

WordPress.com için toplamda 6 farklı hosting pakedi bulunmaktadır. Bunlar:

Ücretsiz – Çok kısıtlı imkanlara sahiptir. Domain adı gerektirmez, siteadınız.wordpress.com şeklinde bir subdomain ile sitenizi ücretsiz kurabilirsiniz.

Kişisel – 156 TL senelik ücreti vardır. Özel alan adı ile sizi yansıtan bir web sitesine sahip olabilir ve destek hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Premium – 299 TL senelik ücreti vardır. Gelişmiş tasarım araçları, özel CSS imkanları vardır. Google Analytics ile ziyaretçi verilerinizi takip edebilme seçeneği sunar.

Business – 899 TL senelik ücreti vardır. Özel eklentiler ve temalar kullanabilirsiniz. 200 GB depolama alanı ve canlı destek hizmeti sunmaktadır.

E-ticaret – 1499 TL senelik ücreti vardır. Dilediğiniz ve sınırsız şekilde sitenizi oluşturabilirsiniz.

VIP – Aylık $5000 (Amerikan Doları) gibi astronomik bir fiyatı olan bu paket dünya çapında yayın yapan büyük websiteleri içindir, detayları ihtiyaçlarınıza göre şekillendirilir.

wordpress-com-paket-fiyatları

WordPress.com Neden Kullanmalıyım ?

Ücretsiz olan wordpress.com pakedi, hobi olarak blog yazanlar için harika bir seçim olabilir.

*3GB alan ile kişisel blog sitenizi ücretsiz bir şekilde hazırlayabilirsiniz. İhtiyaç olması durumunda pakedinizi üst paketlerle geliştirebilirsiniz. (Kişisel paket 6GB, Premium paket 13GB, Business paket 200 GB alan vermektedir.)

* WordPress güncellemeleri ve yedeklemeleri otomatik olarak yapılır, bunları takip etmek zorunda kalmazsınız.

WordPress.com için bazı eksilerden de bahsetmek aklınızda bir fikir oluşması için size yardımcı olacaktır.

WordPress.com Eksileri

*Ücretsiz wordpress.com pakedinde bir çok kısıtlama ve eski yanları bulunmaktadır. Örneğin sitenize reklam ekleyip gelir elde edemezsiniz. Sitenizde wordpress.com tarafından yayınlanan reklamlar çıkabilir fakat bu reklamlar üzerinde bir söz hakkınız yoktur. Sitenizden gelir elde etmek istiyorsanız Kişisel plana geçiş yapmak zorundasınız.

*Eklenti ve Premium tema yükleyemezsiniz. Business ve üzeri paketlerde sadece izin verilen eklenti ve temaları kullanabilirsiniz.

*Site analizlerinize (ziyaretçi sayıları, arama terimleri vb) erişemezsiniz. Business plan ve üstü Google Analytics kodu yerleştirerek site verilerine erişebilir.

*Ücretsiz wordpress.com planınızda site adınız tam olmaz. Sadece siteadınız.wordpress.com gibi bir isime sahip olabilirsiniz.

*Wordpress.com şart ve koşullarına uymadığınızı düşündüklerinde sitenizi kapatıp, bütün yaptıklarınızı silebilirler.

*Sitenizin sayfalarında “powered by WordPress.com” şeklinde bir uyarı bulunur. Sadece Business plan ve üzeri bir pakede geçiş sağlayarak bu bağlantıyı kaldırabilirsiniz.

WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar

Kişel olarak bir blog sahibi olmayı düşünüyorsanız ve wordpress konusunda pek bir bilginiz yoksa wordpress.com üzerinden Ücretsiz plan ile hemen bir blog sahibi olabilirsiniz.

Fakat daha detaylı bir site tasarımına ve özelliklere sahip olmak istiyorsanız veya bir e-ticaret sitesi kurma planınız varsa kendi hostinginizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda satın alarak bir site sahibi olabilirsiniz.

Business plan ile 899 TL ödeyerek dilediğiniz gibi geliştirebileceğiniz bir site sahibi olmak yerine neredeyse yarı fiyatına daha esnek bir site sahibi olabileceğiniz wordpress.org u tavsiye ederiz.

Şu an bu yazıyı okuduğunuz bu site wordpress.org tabanlı bir sitedir. Gördüğünüz gibi olanaklar sonsuz.

WordPress.com üzerinden para kazanabilir miyim ?

WordPress.com üzerinde maalesef reklam yayınınız kısıtlıdır. Yoğun trafiğe sahip bir siteniz var ise, wordpress.com üzerinden onların reklam programlarına dahil olabilir ve payınızı alabilirsiniz, bu kadar.

Sonuç olarak wordpress.com üzerinden kişisel bir site kurma düşünceniz varsa, çok limitli olanaklara sahip olduğunuzun altını çizmekte fayda var.

WordPress.com üzerinden wordpress.org üzerine taşınmak

Birçok kullanıcı wordpress.com ve wordpress.org arasındaki farkları bilmediği için wordpres.com üzerinden site sahibi olmakta ve zaman içinde kısıtlamaları farkedince wordpress.org üzerine taşınmak istemektedir.

Site taşıma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa ücretsiz olarak yardımcı oluyoruz.

WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar

Bu yazımızda wordpress.com ile wordpress.org arasındaki farklar hakkında detaylı bilgiler vererek sizlere yardımcı olmak istedik. Konu hakkında görüşleriniz varsa yorum yaparak görüşünüzü bildirebilir, yardıma ihtiyacınız olan konularda ise iletişim formu üzerinden bize ulaşabilirsiniz.Yorumlar

  1. Merhaba, ben wordpress.com’da Ekonomi Paketi alarak alan adına sahip oldum ancak bu işten para kazanmak istiyorum. com’dan org’a adresimi taşımama yardım eder misiniz?

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir