Google Site Kit WordPress Ayarları

Google Site Kit WordPress Eklentisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Site Kit WordPress Ayarları detaylı anlatım yazımızda Google servislerini tek bir ekrandan WordPress tabanlı sitenizde nasıl kullanacağınızı anlatacağız. Hali hazırda wordpress üzerine kurulu bir web siteniz varsa, muhtemelen onlarca Google servisinden en az birini kullanıyorsunuzdur. Sitenizin istatistiklerini görmek için Google Analytics’i ve veya Google Search Console’u, para kazanma için Google AdSense’i, performans analizi için ise Google PageSpeed Insights‘ı kullanmanız oldukça muhtemeldir.

Web dünyasının %35’inin WordPress tabanlı olduğunu ve WordPress ile oluşturulan sitelere sahip kullanıcıların pek çok Google hizmetinden yararlandığını gören Google, WordPress kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmak için “Google Site Kit” adında yeni ve harika bir eklenti geliştirdi.

Google Site Kit eklentisi, WordPress sitenizin performansını, Google PageSpeed Insights ile analiz etmenize yardımcı olmasının yanı sıra daha pek çok işleve sahip, oldukça kullanışlı bir WordPress eklentisidir.

Site Kit nedir? Google Site Kit Nasıl Kullanılır? Google Site Kit Ayarları Nasıl Yapılır? gibi pek çok sorunun yanıtını bulabileceğiniz bu yazımızda detaylı olarak anlatıyoruz. WordPress ile kurduğunuz web sitenize Google Site Kit eklentisini kolayca yükleyebilir ve Google’ın, bu eklenti ile sunduğu tüm özelliklerden tam olarak yararlanma şansını yakalayabilirsiniz.

Google Site Kit Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Site Kit oldukça geliştirilmiş bir WordPress eklentisidir. Bu eklenti, altı farklı Google hizmetine tek bir ekrandan bağlanmanıza olanak sağlayarak WordPress sitenizin admin panelinden , Google hizmetlerinden gelen verileri görüntüleme imkanı sunmaktadır.

Google Site Kit eklentisinde yer alan hizmetler şunlardır;

Google Analytics
Google Search Console
Google AdSense
Google PageSpeed Insights
Google Optimize
Google Tag Manager

Google Site Kit eklentisi ile Sitenizin performansını PageSpeed Insights aracılığıyla takip edebilir, Web sitelerinizin tamamı veya belirli bir kısmı için Google Analytics ve Search Console verilerini görüntüleyebilir, AdSense kazançlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Google Site Kit WordPress Kurulumu ve Ayarları

WordPress Google Site Kit eklentisi, kurulumu ve ayarları oldukça kolay bir eklenti olmasına rağmen bazı kullanıcılar eklenti yorumlarında kurulum sırasında problemlerle karşılaştıklarını belirtmişlerdir.

Bu yüzden, bu yazıda eklentinin kurulum aşamasından başlayıp, adım adım detaylı bir anlatım yapacağız.

1- Google Site Kit Eklentisini Yükleyin ve Etkinleştirin

Başlamak için WordPress eklentiler kısmından yeni ekle deyip, Google Site Kiti eklentisini arayın. WordPress.org tarafından ücretsiz sunulan bu eklentiyi sitenize yükleyerek etkinleştirin. Google Site Kit WordPress Ayarları Yükleme

Ardından, WordPress sitenizi Google hesabınızla eşleştirmeniz gerekmektedir. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, kurulumu başlatmak için bir aşağıdaki adımları takip edin.

Eklentiyi aktif ettikten sonra WordPress sitenizin kontrol panelinde Google Site Kit eklentisine ait bir tebrik uyarısı çıkacak ve Start Setup (kuruluma başla) şeklinde bir buton belirecektir.Google Site Kit WordPress Ayarları Start Setup

ÖNEMLİ: Eğer kurulum sırasında Your site may not be ready for Site Kit uyarısı alıyorsanız cache eklentisini devre dışı bırakıp tekrar deneyin. Hali hazırda kullanmakta olduğunuz cache eklentisi yoksa ve bu uyarıyı alıyorsanız Cloudflare üzerinden Cache sekmesine giderek Development Mode ON şeklinde ayarlayın. Daha detaylı bilgi için WordPress Cloudflare Ayarları Nasıl Yapılır ?  yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu butona tıkladığınızda sistem sizi Google Site Kit’in web sitesine yönlendirecek ve burada Google hesabınızla oturum açmanız istenecektir.

Google yetkilendirme arayüzüne yönlendirildikten sonra, ilgili hesabınızı seçin ve şifrenizi girerek Google Site Kit’i, sahip olduğunuz Google servisleri için yetkilendirin.

Gelen ekranda İzin Ver seçeneğine tıklayarak devam edin.

Sonrasında Verify site ownership ekranında Proceed bağlantısına tıklayarak devam edin.

✔️ You’re a verified owner of sitenizinadresi.com bildiriminden sonra gelen ekranları onaylarak devam edin.

Şayet daha önce web sitenizi Google Search Console’a bağlamadıysanız, bu aşamada eklenti bu işlemi de sizin için otomatik olarak gerçekleştirecektir.

İlgili işlem tamamlandıktan sonra WordPress kontrol panelinize dönmek için Go to my Dashboard bağlantısına tıklayın.

2- Ek Hizmetlere Bağlanma

Bu noktada, WordPress siteniz yalnızca Google Search Console’a bağlanır. Ek hizmetlere bağlanmak için WordPress panelinizde yer alan Google Site Kiti’ne girin ve Settings’e tıklayarak eklenti ayarlarını açın. Google’ın diğer servislerine erişmek için üst kısımda yer alan Connect More Services sekmesini tıklayın. Açılan sayfada diğer servisleri göreceksiniz. Bu servislere bağlanabilmek için alt kısımlarında yer alan ve Set up seçeneklerine tıklayarak gerekli yönlendirmeleri takip edin.

 

Bazı servisleri ayarlamak için başka bir yetkilendirme sürecinden geçmeniz gerekebilir. Ama daha önce olduğu gibi, tek yapmanız gereken birkaç butona tıklayarak, eklentinin diğer servislerde de yetkili hale gelmesini sağlamak olacaktır. WordPress Google Site Kit eklentisini kurmak işte bu kadar kolay.

Şimdi de eklentiyi en verimli şekilde nasıl kullanabileceğimize bir bakalım.

Google Site Kit Nasıl Kullanılır ?

Google Site Kit eklentisini kullanmak oldukça kolaydır. Bunun için WordPress panelinizin sol üst kısmında “Başlangıç” sekmesinin hemen altına eklenen Site Kit bağlantısına tıklamanız yeterli. Bu bölüm üzerinden bağlandığınız tüm servislerin verilerini kolay bir şekilde görüntüleyebilir ve kontrol edebilirsiniz.

Dashboard

Dashboard kısmında, bağlandığınız tüm hizmetlerden gelen verileri özet bir şekilde görebilirsiniz. Bu bölümde aşağıdaki veriler sıralanmıştır.

Web sitenize gelen trafiğin kaynakları
Dönüşüm verileri
Ziyaretçilerinizin sitenizi nasıl bulduklarına dair bilgiler

Bu kısımdan, incelemek istediğiniz zaman aralığını da değiştirip, düzenleyebilirsiniz. AdSense kullanıyorsanız, kazanç verilerinizi bu bölümden erişebilir ve alta doğru kaydırdığınızda, sitenizin PageSpeed Insights’taki performans verilerini de kontrol edebilirsiniz. Bunların her birine erişim için ayrı ayrı olarak gerekli izinlerin verilmesi gerektiğini unutmayın.

Dashboard ekranınızda ACTIVATE PAGESPEED INSIGHTS bağlantısına tıklayarak sitenizin Google standartlarına göre yüklenme ve sayfa açılma hızını ölçebilirsiniz. WordPress siteniz eğer yavaş açılıyorsa WordPress Hızlandırma servisimizi kullanabilirsiniz.

Raporlama kısmına dönecek olursak, yalnızca seçtiğiniz bu içeriğin yer aldığı sayfa için aşağıdaki bilgileri görüntüleyebilirsiniz:

Arama dönüşüm verileri
Trafik kaynakları
En çok yapılan sorgular
Performans (yani, ana sayfanız yerine bu belirli sayfa için PageSpeed Insights raporu)
Google Site Kit Eklentisindeki Özel Sekmeler

Google Site Kit eklentisine erişim verdiğiniz bütün servisler özel sekme olarak sol kısımda, Site Kit seçeneğinin altında yer alır.

Bu bölümlerde, Dashboard kısımında yer alan bilgiler, özel olarak verilmiştir. Aynı şekilde bu bölümlerde yer alan linklere tıklayarak ilgili servislere geçiş sağlayabilir ve ilgi duyduğunuz verileri daha detaylı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

WordPress Araç Çubuğundaki İstatistikler

Google Site Kit eklentisi WordPress araç çubuğuna da eklenir. Bu sayede herhangi bir sayfaya
girdiğiniz zaman üstte yer alan Site Kit aracıyla, doğrudan o sayfanın istatistiklerine ulaşabilirsiniz.

Google Site Kiti’nin Artıları ve Eksileri
Artıları;

Birçok popüler Google servisini WordPress kontrol panelinizde tek bir arayüzde birleştirdiği için WordPress admin paneliniz üzerdinden kolaylıkla sitenizin istatistiklerine ulaşabiliyorsunuz. Mesela aynı ekrandan Search Console’daki arama sorgularını hem de Google Analytics’te yer alan analizleri görebilirsiniz.

Yerleşik PageSpeed Insights entegrasyonu sayesinde sitenizdeki farklı sayfalarının
performansını kolayca değerlendirebilirsiniz.

Eklentiyi hiçbir kod bilgisine ihtiyaç duymadan, yalnızca birkaç tıkla sitenize kurabilirsiniz.

%100 ücretsiz ve Google tarafından resmi olarak geliştirilmiş olması.

Eksileri;

Belirli hizmetler için oluşturulan bazı eklentiler kadar ayrıntılı değildir. Örneğin, popüler Google Analytics eklentilerinin izin verdiği Google Analytics etkinlik izleme özelliği bu yazının yayımlanma tarihi itibariyle henüz eklentide yer almıyor.

Sonuç;
Sonuç olarak Google Site Kit eklentisi, her geçen gün daha çok sayıda kullanıcıya ulaşıyor. WordPress’te yer alan bilgilere göre bu eklentiyi bu yazının yazıldığı tarih itibariyle 200 binden fazla sayıda kişi tarafından aktif olarak kullanılmakta.

Google’ın en popüler servislerini bir araya getirerek, kullanıcıların tek panelden tüm verilere ulaşmasını sağlayan bu eklenti bizden tam puan aldığını da söyleyebiliriz.

Bu yazımızda Google Site Kit WordPress Ayarları nasıl yapılır detaylı olarak sizler için anlattık. Konu hakkında görüşlerinizi yorum kısmından bize bildirebilirsiniz. Siteniz ile ilgili yardımcı olmamızı istediğiniz konularda ise iletişim formumuz üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir