Wordpress Veritabanı Temizleme

 

WordPress sitenizde yeni yazılar yazdıkça, eklenti ekleyip kaldırdığınızda, yazılarınıza yorum geldikçe yani kısaca wordpress sitenizi kullandıkça WordPress veritabınının (database) boyutu artar ve sitenizin ağır çalışmasına sebep olabilir. Özellikle wp-admin sayfanız yavaş çalışıyorsa WordPress veritabanı temizleme nasıl yapılır başlıklı yazımız tam size göre. Bu işlem sonrasında WordPress Admin Paneli Yavaş sorununuz tamamen ortadan kalkacak.

WordPress veritabanı temizleme işlemine başlamak için Wp-Optimize adlı eklentiyi yükleyin. Eklenti yükleme hakkında bilgi almak istiyorsanız WordPress Eklenti Yükleme Nasıl Yapılır ? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

WordPress veritabanı temizleme işlemi için sadece Wp-Optimize eklentsini kullanmayacağız. Bu adım adım rehberimizde kullanacağımız eklentiler:

Wp-Optimize
Plugins Garbage Collector (Database Cleanup)

İşlem öncesi yedek alın

WordPress veritabanı temizleme işlemi riskli bir işlem olduğundan her ihtimale karşı sitenizin bir yedeğinizi almanızı tavsiye ederiz. Bunun için UpdraftPlus adlı eklentiyi kurup gerekli işlemleri yaparak sistem yedeğinizi alın.

WordPress Veritabanı Temizleme Nasıl Yapılır ?

Yedek alma işleminiz tamamlandıktan sonra WP-Optimize adlı eklentiyi kurun ve etkinleştirin. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra Settings yani ayarlar kısmına gelin. Açılan ekrandan Veritabanı sekmesine tıklayın.

Wordpress Veritabanı Temizleme WP-OPTIMIZE

Optimizations sekmesi altında bütün tabloları seçin ve sonrasında Run all selected optimizations sekmesine tıklayın.

Optimization complete şeklinde bir uyarıdan sonra işlem tamamlanmış demektir.

Sonrasında Optimizations sekmesi yanında bulunan Tables kısmına geçiyoruz. Bu kısımda artık kullanılmayan eklentilerin database yani veritabınında kalan tabloları temizleyeceğiz.

Yanında Remove yani Kaldır yazan butona basarak gerekli işlemleri yapın.

WordPress Eklenti Kalıntılarını Temizleme

WordPress sitenizde şu ana kadar bir çok eklenti kullanıp artık işinize yaramadığı için kullanmıyor olabilirsiniz. Veya deneme amaçlı bir çok eklenti kurup, işinize yaramadığını fark ettikten sonra devre dışı bırakmış olabilirsiniz. Bu adımda WordPress eklenti kalıntılarını temizleme nasıl yapılır onu anlatacağız.

Hızlı bir wp-admin ve websitesi için sitenizde gerekli olmayan yani aktif olarak kullanmadığınız hali hazırda devre dışı olan bütün eklentilerinizi silin. Mümkün olduğunca az eklenti kullanmanız sitenizin verimli çalışması için gerekli olduğunu unutmayın.

WordPress eklenti kalıntılarını temizleme işlemi için Plugins Garbage Collector (Database Cleanup) adlı eklentiyi kurup etkinleştirin.

Daha sonra Wp Admin ekranınzda bulunan Araçlar sekmesi altından Database Cleanup bağlantısına tıklayın.

Karşınıza söyle bir ekran gelecek:

Search none-WP tables ve Show hidden tables alanlarını seçerek Scan Database tıkayın. Bir uyarı mesajı gelecek Tamam’a tıkladıktan sonra tarama işlemi başlayacak. Database boyutunuza göre işlem bir müddet sürebilir, bitmesini bekleyin.

Tarama bittikten sonra Table Name altında kırmızı renkte olan tabloları örnekteki gibi seçin:

Wordpress Veritabanı Temizleme

 

Sayfanın en altında bulunan Delete Tables butonuna basarak işlemin bitmesini bekleyin.

Tables are deleted successfully şeklinde bir uyarı aldığınızda işlem tamamdır.

Kırmızı renkte olan tablolar artık kullanmadığınız eklentilere ait olanlar olduğu için güvenli bir şekilde silebilirsiniz.

Eğer sitenizde kullanmadığınız eklentiler varsa bunlar Mavi renkte gözükecektir. Eklentiler kısmından bu eklentileri silip tekrar tarama yapabilirsiniz.

Hali hazırda kullanmakta olduğunuz eklentiler ise Yeşil olarak gözükmektedir. Bunlar için yapılması gereken bir işlem yok.

WordPress veritabanı temizleme

Bütün işlemler yolunda gittiyse, database yani veritabınında gerekli temizlikleri yapmışsınız demektir. Yaşamış olduğunuz wordpress admin paneli yavaş sorunu çözülmüş olup sitenizin açılma süresi daha iyi hale gelmiş demektir.

Site hızınız Google PageSpeed ve Gtmetrix üzerinde sorunlu olarak gözüküyorsa iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşın. Lisanslı premium eklenti ve kodlama ile sitenizi mükemmel hızlara ulaştıralım.

Bu yazımızda sizler için WordPress veritabanı temizleme ve wordpress eklenti kalıntılarını temizleme nasıl yapılır detaylı olarak anlattık. Konu hakkında görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilir, yardımcı olmamızı istediğiniz konularda iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir