wordpress err_too_many_redirects hatası

WordPres tabanlı web sitelerinde kurulum, yayına hazırlama ve geliştirme aşamasında farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlardan en can sıkıcılarından bir tanesi WordPress Err_Too_Many_Redirects hatası olup SSL kısmında yapılan yanlış ayarlamalar sebebiyle bu hata oluşmaktadır. Bu hata Google Chrome üzerinde “Bu web sayfasında yönlendirme döngüsü var!” şeklinde, Firefox web tarayıcısı üzerinden siteye ulaşım sağlanmış ise “Yönlendirme geçersiz!” şeklinde uyarı ile karşımıza çıkmaktadır.

WordPress Err_Too_Many_Redirects Hatası

Bu uyarının ne anlama geldiğini ve sorunun kaynağının ne olduğunu bilmek çözüme ulaşabilmemiz için bize yardımcı olacaktır. Bu hata en temelinde WordPres ayarlarında web sitesini yönlendirme döngüsüne sokarak sayfalar arası yönlendirmenin durdurulmasını engelleyen bir ayarın eksik olduğunu bildiriyor aslında. Err_too_many_redirects hatası genellikle WordPress eklentilerinden kaynaklanan bir sorun olarak kullanıcı karşısına çıktığı gibi diğer yandan hosting veya Cloudflare tarafında yapılan yanlış ayarlamalarla da karşınıza çıkabilir. Sıklıkla yaşanan sorunun çözümü hızlı ve kolay bir şekilde aşağıdaki adımları takip ederek gerçekleştirilebilirsiniz.

 

 

WordPress Err_Too_Many_Redirects Hatası Çözümü

Sorunun çözülmesi aşaması öncesinde aşağıdakilere erişimiz olduğundan emin olun;
– Hosting kontrol paneline (Cpanel/Plesk) veya FTP’ye erişim
– WordPres Yönetici Paneline erişim( wp-admin)

Not: Bazı durumlarda wp-admin paneline erişemeyebilirsiniz. Çözüm için yazımızı okumaya devam edin.

WordPress Yönetici Paneli üzerinden çözüm

WordPres yönetici panelinde (wp-admin) yer alan “Ayarlar” kısmının altından “Genel” ayarlar bölümünden SSL ayarlarının site adresinize doğru bir şekilde yazıldığından emin olun.

WordPres URL adresinin ve site URL adresi tekrar gözden geçirilerek kontrol edin, böylece adreslerin yanlış yazılmasından kaynaklanan sorun çözülmüş olacaktır. Bu alanda bir değişiklik yapılması halinde ise işlem yapılan sayfanın altında yer alan Değişiklikleri Kaydet butonu tıklanarak son ayarlar kaydedin.

URL Ayarlarını Manüel Kontrol Etme ve Değiştirme

WordPres err-too-many-redirects hatasının çözümü sürecinde WordPres yönetici paneline giriş yapmakta sorun yaşanyabilirsiniz. Panik yapmayınn, çözümü gayet basit. Çözüm için Cpanel/Plesk veya FTP üzerinden public_html içinde bulunan wp-config.php dosyasına erişin.

Dosya üzerinde sağ tıkladıktan sonra Edit ( düzenle) diyerek aşağıdaki kodları ekleyin:

define('WP_HOME','https://siteadresiniz.com');
define('WP_SITEURL','https://siteadresiniz.com');

Not: siteadresiniz.com kısmını kendi site adresiniz ile değiştirmeyi unutmayın.

Eklentileri Devre Dışı Bırakın

Err_too_many_redirects hatasının diğer bir sebebi ise bozuk, eski ve düzgün çalışmayan eklentiler olabilir. Eklenti kaynaklı bir hatanın giderilmesi ise doğal olarak bu eklentiyi devre dışı bırakarak mümkün olmaktadır. Genellikle SEO eklentilerinde görülen bu hata için tavsiyemiz öncelikle SEO eklentisinin ayarlarını kontrol etmeniz yönünde. Şayet panele erişemiyorsanız ve hangi eklentinin bu hataya sebep verdiğinden emin değilseniz CPANEL/PLESK veya FTP paneli üzerinden dosyalarınıza erişin.

Eklentileri devre dışı bırakmak için public_html dosyasının içinde wp-content klasörünü açın ve plugins dosyasının adını plugins1 olarak değiştirin.

Sonrasında hatanın giderilip giderilmediği ile alakalı sitenizi kontrol edin. Eğer herşey yolunda gittiyse artık WP-ADMIN ekranınıza erişebilirsiniz.

WP-ADMIN ekranınıza eriştikten sonra CPANEL/PLESK veya FTP üzerinden plugins1 olarak adlandırdığınız dosyanın ismini tekrar plugins yapın. Eklentileri tek tek aktive ederek hangi eklentinin bu soruna sebebiyet verdiğini bulabilirsiniz.

.htaccess dosyasını düzenleyin

Bu sorunun yaşanmasının bir diğer sebebi ise .htaccess dosyasında oluşan bir hatanın internet sitesini yönlendirme döngüsüne sokmasıdır. Yukarıda yazan yöntemleri deneyip bir sonuca ulaşamadıysanız  .htaccess dosyasını WordPress temel ayarlarına döndürmek büyük ihtimalle sorunu çözecektir. Bunun için .htaccess içerisinde bulunan bütün kodları silip aşağıdaki kodu ekleyin ve .htaccess dosyanızı kaydederek kapatın.

# BEGIN WordPress

RewriteEngine On
RewriteRule .* - [E=HTTP_AUTHORIZATION:%{HTTP:Authorization}]
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]

# END WordPress

Büyük ihtimalle bu kod düzenlemesinden sonra sorununuz tamamen düzelecektir.

Bu yazımızda sizler için WordPress Err_Too_Many_Redirects Hatası ve çözüm yollarını detaylı olarak anlattık. Konu hakkında görüşlerinizi yorum olarak belirtebilir, sormak istediğiniz sorular varsa iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir