wp limit nasıl arttırılır

WP Limit hatası WordPress tabanını çalıştıran PHP sisteminin çalışması için izin verilenden daha fazla PHP Limit ihtiyacı duymasıyla oluşur. Genel olarak tekli sitelerde 32MB, wordpress multisite için ise ise 64MB olan bu limitin nasıl arttırılacağını üç farklı yöntemle sizlerle paylaşacağız.

Memory Limit Nasıl Arttırılır ?

Öncelikle limiti arttırmak için wp-config.php dosyasını düzenlemeniz gerek. WordPress root, yani public_html klasöründe yer alan bu dosyaya Cpanel veya FTP üzerinden kolaylıkla erişebilirsiniz.Eğer konuya tam olarak hakim değilseniz WordPress Kurulumu Cpanel Üzerinde Nasıl Yapılır ? başlıklı yazımıza göz atmanızda fayda var.

Daha sonra aşağıdaki kodu, wp-config.php dosyasının içinde ‘That’s all, stop editing! Happy blogging.’ yazan yerin bir satır öncesine yapıştırın.

define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '128M' );

Yukarıdaki kod parçacığını wp-config.php dosyasına kaydederek WordPress sisteminize PHP memory limitini 128MB a arttırmasını söylemiş oldunuz. Bu kodu yerleştirdikten sonra eğer sitenizde bir hata alırsanız panik yapmayın, kodu silip dosyayı tekrar kaydetmeniz hatayı ortadan kaldıracaktır.

Memory Limit arttırmak için diğer yöntemler

Hosting firmanızın kısıtlamaları sebebiyle farklı yöntemler denemeniz gerekebilir. Deneyebileceğiniz bir diğer yöntem ise .htaccess dosyasını düzenlemek. Cpanel üzerinden giriş yaptığınızda File Manager/Settings (sağ üst köşe)/ Show Hidden Files (dotfiles) (Gizli Dosyaları Göster) seçeneğini işaretleyip seçimi kaydettikten sonra WordPress root klasöründe .htaccess dosyasına erişim sağlayabilirsiniz. htaccess dosyasına erişim
.htaccess dosyasına

php_value memory_limit 128M

ekleyip dosyayı kaydedin. Eğer HTTP 500 hatası alırsanız eklemiş olduğunuz kodu silip dosyayı tekrar kaydetmeniz sorununuzu çözecektir.

default-constants.php dosyasını düzenleme

Denemiş olduğunuz hiçbir yöntem çalışmadıysa veya hataya sebep olduysa son olarak default-constants.php sistem dosyası içerisinde bulunan değeri düzeltmeyi deneyebilirsiniz.

/wp-includes/default-constants.php dosyası içerisinde 47. satırda define( ‘WP_MEMORY_LIMIT’, ’40M’ ); kısmınıda yer alan değeri değiştirerek limiti arttırabilirsiniz.

WP Limit kontrol etme

Eklentiler kısmından Server IP & Memory Usage Display eklentisini kurup anlık limit kullanımınızın bilgilerine erişebilir ve ihtiyacınız olan miktarda arttırım yapabilirsiniz. Memory kısmı belirlenmiş olan limit oranınıza yakınsa arttırmanız gerekiyor demektir.

Bütün işlemleri denemenize rağmen hala hata mesajı alıyor veya limit değişimi yapamıyorsanız hosting servis sağlayıcınız ile irtibata geçmenizi öneririz.

Uygulayabileceğiniz 3 farklı yöntemi sizlerle paylaştık, umarım yardımcı olabilmişizdir. Yorumlarınız varsa yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

WordPress WP Limit Nasıl ArttırılırYorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir