wordpress-otomatik-guncelleme-acma-nasil-yapilir

WordPress Otomatik Güncelleme Açma Nasıl Yapılır ?

Halihazırda WordPress tabanlı siteniz güvenlik amaçlı yayınlanan güncelleştirmeleri otomatik olarak almakta ve bunun için yapmanız gereken ek bir işlem yok. Büyük güncelleştirmeleri ise manuel olarak, yani güncelleştirme yayınlandıktan sonra admin panelinden birkaç tık ile yapmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda büyük güncelleştirmeler için WordPress Otomatik Güncelleme Açma Nasıl Yapılır ? sorusuna detaylı yanıt verip WordPress sitenizi yedekleme yollarından da bahsedeceğiz.

WordPress Otomatik Güncelleştirme Nedir ?

WordPress  tabanlı siteler için 2013 yılının son çeyreğinden itibaren yayınlanan WordPress 3.7 sürümüyle birlikte otomatik güncelleme özelliğinine geçiş yapılarak güvenlik amaçlı güncellemelerin bir işleme gerek kalmadan otomatik olarak yapılmasına geçilmiş oldu.

Tabii ki de kontrolü elden bırakmak istemeyenler ve olası bir güncelleme sorunununda anında müdahale edebilmek için WordPress’te bu tür otomatik güncellemeleri devre dışı bırakma seçeneğiz mevcut. Fakat bu tarz ufak güncellemelerin sitenizde görsel olarak bir soruna sebep olmayacağı yani sitenizi bozmayacağı için bu tarz ufak güncelleştirmeleri açmanızı tavsiye ederiz.

Hosting sağlayıcınız eğer gerçekten wordpress tabanlı bir hosting hizmeti sunuyorsa  tüm yeni sürümler için otomatik olarak güncelleme alabiliyorsunuz ve ekstra bir ayarlama yapmanıza gerek yok demektir.

WordPress otomatik güncelleme konusundaki bir diğer önemli husus ise güncelleştirme işleminden önce yapılması gereken web site yedekleme işlemidir. Şayet iyi bir hosting firması ile çalışıyorsanız, siteniz genelde günlük veya haftalık olarak otomatik olarak yedekleniyordur. Fakat şu an için fiyat olarak daha uygun bir hosting hizmeti satın alıyorsanız güncelleme işlemlerini sizin yapmanız gerekmektedir. Çok nadir de olsa güncellemeler bazen küçük hataların ortaya çıkmasına sebebiyet verir. İhtiyatı elden bırakmak istemiyorsanız otomatik güncellemeleri açmadan önce sitenizin düzenli olarak yedeklendiğinden emin olmanızı tavsiye ederiz.

Eğer hosting sağlayıcınız sizin için yedekleme hizmeti sunmuyorsa size önereceğimiz eklenti yardımı ile yedekleme işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Eklentiler hakkında detaylı bilgilere WordPress Eklenti Yükleme Nasıl Yapılır ? yazımızdan göz atabilirsiniz.

UpdraftPlus wordpress-otomatik-guncelleme-acma-nasil-yapilir-updraftplus

Piyasadaki en popüler WordPress yedekleme eklentilerinden biri olan ve ücretsiz olarak kullanılabilen UpdraftPlus eklentisi bu konuda yardımına başvuracağınız en önemli eklentilerden bir tanesidir.

UpdraftPlus, tüm WordPress web sitenizin otomatik yedeklemelerini kolayca ayarlamanıza olanak tanımakta ve ayrıca, yedek dosyalarınızı Google Drive, Dropbox vb. gibi sanal bir depolama platformuna otomatik olarak depolamanızı sağlamakta.

Otomatik WordPress yedeklemelerini de ayarladıktan sonra, artık büyük sürümler için otomatik WordPress güncellemelerini açmaya hazırsınız.

Easy Updates Manager

UpdatePlus altında sunulan Easy Updates Manager adlı eklenti ile otomatik güncellemeleri siteniz için otomatik hale getirebileceksiniz. Bu eklenti bütün güncellemeleri etkin hale getirebilir veya hiçbir eklenti, tema ve wordpress tabanı güncellemesinin yapılmamasını seçebilirsiniz.

WordPress admin panelinizden Başlangıç/Updates Options altından gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. Enable All Updates seçeneği bütün güncellemeleri almanıza olanak sağlayacaktır.

WordPress Otomatik Güncelleme Açma Nasıl Yapılır ?

WordPress Otomatik Güncelleştirmeyi El İle Etkinleştirme
(Bu yöntem, WordPress dosyalarınıza kod eklemenizi gerektirir.)

Eğer eklenti kurmak istemiyorsanız bir kaç parça kod ekleyerek otomatik güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak, sitenizin wp-config.php dosyasına aşağıdaki kod satırını ekleyin.

 define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', true );

Bu kodu ile birlikte bütün güncelleştirmeler otomatik olarak yapılır hale gelir. Buna geliştirici güncelleştirmeleri (Dev updates) de dahildir. Geliştirici güncellemeleri genel olarak soruna sebep Bunun önüne geçmek için aynı bölüme aşağıdaki satırı da eklemeniz gerekmektedir.

 add_filter( 'allow_dev_auto_core_updates', '__return_false' );

WordPress siteniz artık yeni bir WordPress sürümü olduğunda otomatik olarak güncellemeleri alacaktır.

WordPress Otomatik Güncelleştirmeler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular:

1. WordPress güncellemesi yapmak gerekli midir?

WordPress düzenli olarak bakımı yapılan bir yazılım olup binlerce geliştirici WordPress’i daha iyi ve güvenli hale getirmek için devamlı olarak katkı sağlamaktadır. Güncellemelerin hemen hemen hepsi performansı iyileştirmek ve wordpress içerisinde bulunması muhtemel güvenlik açıklarını kapatmak içindir.

2. WordPeress güncellemeleri güvenli midir?

Dünyanın en popüler web sitesi üreticisi olan WordPress, güncellemeleri milyonlarca web sitesi için hazırlıyor ve WordPress geliştirici ekibi tüm web sitelerinin daha güvenli hale gelmesi için oldukça büyük emekler sarf etmekte.

Fakat tüm güncellemelerden önce site yedeği alınması da yine WordPress uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. Zira ne kadar güvenli olursa olsun, dijital işlemlerde bazen küçük hatalar meydana gelebilir ve bu ufak hatalar yüzünden veri kaybı yaşayabilirsiniz.

Bu yüzden herhangi bir aksiliğe ve veri kaybına neden olmamak güncelleme işleminden önce sitenizin bir yedeğini almanızın oldukça gerekli olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bu yazımızda sizler için WordPress Otomatik Güncelleme Açma Nasıl Yapılır ve WordPress sitenizi otomatik olarak nasıl güncelleyebilirsiniz detaylarıyla anlattık. Konu hakkında görüşlerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.

Profesyonel olarak yardımcı olmamızı istediğiniz bir konu varsa iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.Yorumlar

  1. detaylı anlatım için teşekkürler. emeğinize sağlık. sorunsuz hallettim.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir