Wordpress Dosya İzinleri Nasıl Değiştirilir ?

WordPress dosya izinleri ile ilgili bir hata alıyorsunuz ve bunu düzeltmenin yolunu mu arıyorsunuz? Bu yazımızda chmod WordPress dosya izinleri nasıl değiştirilir ve wordpress dosya izinleri nasıl olmalı detaylı olarak anlatacağız.

Dosya ve Klasör izinleri WordPress Sisteminde Nasıl Çalışır?

Sahip olduğunuz wordpress siteniz bir hosting üzerinde daha doğrusu bir bilgisayar üzerinde yer almakta ve Ngix veya Apache yazılımları sayesinde ziyaretçilerinize ulaşmaktadır.

Dosya ve klasör izinleri denilen aslında wordpress sisteminizde hangi klasör ve dosyalarınızın okunacağını, yazılacağını ve değiştirilebileceğini ayarlamanıza olanak sağlamaktadır. Doğru dosya ve klasör ayarlarıyla wordpress sitenize görsel yükleyebilir ve bazı scriptleri çalıştırabilirsiniz. Ayrıca yanlış dosya izinleri siteniz için büyük bir güvenlik açığına sebep olabilmektedir.

Klasör ve dosya izinlerinde bir hata olduğu zaman genellikle wordpress admin sayfanıza bununla ilgili bir uyarı alırsınız. Fakat bazı durumlarda -özellikle cache eklentilerinin ihtiyaç duyduğu izinlerde- bir hata mesajı almama ihtimaliniz oldukça yüksek.

WordPress Dosya İzinleri Nasıl Olmalı ?

Doğru dosya ve klasör ayarları WordPress sisteminin çalışmasına bir engel veya güvenlik riski oluşturmayacak şekilde:

755 – bütün klasör ve altklasörler için
644 – bütün dosyalar için
olmalıdır.

Şimdi WordPress Dosya İzinleri Nasıl Değiştirilir bunu anlatalım.

WordPress Dosya İzinleri Nasıl Değiştirilir

Cpanel üzerinden klasör izinlerini değiştirmek için public_html ana klasörüne gidin. Sonrasında wp-admin klasörüne sağ tıklayıp anahtar simgesine Change Permission (İzinleri Değiştirin) tıklayarak izin kodu 755 olacak şekilde ayarların.

Wordpress Dosya İzinleri Nasıl Değiştirilir

Aynı işlemleri wp-content ve wp-includes klasörleri için de yapın.

Cpanel üzerinden dosya izinlerini değiştirmek için public_html klasörü içerisine geldiğinizde cpanel ekranından Tümünü Seç’i tıklayın.

Bütün dosyaların seçildiğini göreceksiniz. Sonrasında klavyenizde CTRL tuşuna basılı tutarak wp-admin, wp-content ve wp-includes dosyalarını seçimin dışında bırakın çünkü bu klasörleri bir önceki adımda hallettik.

Bütün dosyalar seçili haldeyken sağ tıklayıp Change Permissions (İzinleri Değiştir) e gelerek izin kodu 644 olacak şekilde ayarların.

Önemli: Database bilgi ve şifrelerinin bulunduğu wp-config.php dosyasının izin kodunu 600 olarak ayarlayın. Yani “Okuma” ve “Yazma” iznini sadece “Kullanıcı” sekmesine verin. Böylelikle güvenlik risklerine karşı öneminizi almış olacaksınız.

WordPress Dosya İzinleri Nasıl Değiştirilir Plesk Panel

Plesk Panel üzerinden Dosya Yöneticisine erişin.

Görselde görüldüğü gibi sağ kısımdan İzinleri Değiştir bağlantısına tıklayın.
Açılan ekranda görselde olduğu gibi ayarlamaları yapın. İlgili görselde ayarlar 755 izin kodudur.

777 izini nedir?

777 izini çok nadir durumlarda sadece kısa süreli kullanılması gereken bir izin kodudur. 777 kodunu sadece hataların tespitlerinde veya eklentilerin sorun olduğunu düşündüğünüz durumlarda kısa süreli olarak çalıştırmanızı tavsiye ederiz. Dosyaların 777 izini verilmesi demek her türlü dosyanın herkes tarafından erişime açık olması demektir.

Bu yazımızda Cpanel ve Plesk Panel üzerinde wordpress dosya izinleri ayarlarını sizlerle paylaştık. Command ekranından ilgili ayarlara ulaşmak istiyorsanız WordPress’in yayınlamış olduğu Change File Permissions başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

Konu hakkında görüşlerinizi yorum yaparak bildirebilir sorunuz varsa iletişim formu üzerinden bize ulaşabilirsiniz.Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir