Error Establishing a Database Connection Çözümü

Error Establishing a Database Connection Çözümü nedir bu yazımızda bu hatanın çözüm yollarını anlatacağız. Error establishing a database connection hatası WordPress tabanlı web sitenize erişilmez kılan önemli bir hatadır ve bu hata WordPress veritabanıyla bağlantı kurulamadığında ortaya çıkmaktadır. Peki establishing a database connection hatasının sebepleri nelerdir?

Establishing a Database Connection Çözümü nedir? Bu yazıyı şu an okuduğunuza göre böyle bir hata ile karşı karşıyasınız. Merak etmeyin, aşağıda detaylı olarak yapacağımız  bilgilerden yola çıkarak kolayca bu problemi çözebilirsiniz.

Error Establishing a Database Connection Hatası Neden Kaynaklanır?

Error establishing a database connection, “veritabanı bağlantısı kurulurken oluşan hata” manasına gelmektedir. Bu hata, WordPress ayarlarınızdaki hatalı veritabanı bilgileri, bozuk veritabanı veya yanıt vermeyen bir
veritabanı sunucusundan kaynaklanabilir. Veritabanı, verileri depolamak, düzenlemek ve veri girişini
sağlamak amacıyla kullanılan yazılımdır.  WordPress tabanlı sitelerde, tüm içeriğinizi ve web sitesi verilerinizi saklamak için veritabanı kullanılmaktadır. Sitenizi ziyaret eden her ziyaretçi için veritabanına bağlanılması gerekmektedir.

WordPress, veritabanına bağlanmak için aşağıdaki bilgilere ihtiyaç duyar:

  • Veri tabanı ismi
  • Veritabanı kullanıcı adı
  • Veritabanı şifresi
  • Veritabanı sunucusu

Bu bilgiler WordPress yapılandırma yani wp-config.php adlı dosyada saklanmaktadır. (wp-config.php dosyanıza /public-html/ içerisinde ulaşabilirsiniz) Bu öğelerden herhangi biri yanlışsa, WordPress veritabanı sunucunuza bağlanamaz ve ‘Error establishing a database connection’ hatasını görürsünüz.

En çok görülen hatalardan biri olana Error establishing a database connection hatası, yalnızca veritabanı bilgilerinin yanlış olmasından ötürü değil, veritabanı sunucusunun çalışmamasından veya veritabanı dosyalarının bozuk olmasından da kaynaklanabilmektedir.

Error Establishing a Database Connection Hatası Çözümü

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere, ‘error establishing a database connection’ hatasının bir çok sebebi olabilir. Şayet böyle bir problemden dolayı siteniz açılmıyorsa aşağıdaki adımları takip ederek çözüme ulaşabilirsiniz.

1- WordPress Veritabanı Bilgilerinizi Kontrol Edin
Error establishing a database connection hatasının en yaygın sebeplerinden biri, yanlış veritabanı bilgileridir. Şayet WordPress sitenizi yakın zamanda yakın zamanda yeni bir sunucuya(hosting) taşıdıysanız, muhtemelen problemin temelinde veri tabanı bilgilerindeki uyuşmazlık yatmaktadır. Bu sorunu çözmek için sitenizin yer aldığı ana dizinde bulunan wp-config.php dosyasına yer alan veri tabanı bilgileriyle, MySQL Veritabanları’daki bilgilerin uyuştuğundan emin olmanız gerekmektedir. İki taraftaki bilgilerin birbiriyle örtüştüğünden emin olduktan sonra web
sitenizi tekrar ziyaret etmeyi deneyin. Hala aynı hatayla karşılaşıyorsanız, bu, problemin farklı bir sebepten
kaynaklandığını gösterir.

2- Veritabanı Host Bilgilerinin Doğruluğundan Emin Olun
Veritabanı adı, kullanıcı adı ve parola bilgilerinizin doğru olduğundan eminseniz, doğru veritabanı host bilgilerini kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. Zira bazı hosting firmaları veritabanları için ayrı sunucular kullanır. Bu
durumda, wp-config.php dosyasında yer alan DB_HOST kısmı ‘localhost’ olmayacaktır.
Veritabanı ana bilgisayar bilgilerinizi doğrulamak için hosting firmasıyla iletişime geçip kontrol etmelerini rica edebilirsiniz.

3- WordPress Veritabanınızı Onarın
Şayet sitenizin yönetim kısmında, wp-admin’de, “One or more database tables are unavailable. The database may need to be repaired” gibi farklı bir hata alıyorsanız bu, veritabanınızı onarmanız gerektiği anlamına gerekmektedir. Bu işlemi, wp-config.php dosyanıza aşağıdaki satırı ekleyerek yapabilirsiniz. (Bu satırı ‘That’s all, stop editing! Happy blogging’ satırından hemen önce gelecek şekilde ekleyin)

define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

Bunu yaptıktan sonra, sitenize şu şekilde https://www.mukemmelsiteniz.com/wp-admin/maint/repair.php giriş yapıp, karşınıza gelen ekrandan Repair Database (Veritabanının tamir et) yada Repair and Optimize Database (Veritabınını tamir et ve iyileştir) seçeneklerinden birine tıklayarak veri tabanı onarma işlemine başlayabilirsiniz.

Hatırlatma: Veritabanı onarma işleminden sonra herşey yolunda gittiyse wp-config.php dosyasına eklemiş olduğunuz kodu silebilirsiniz.

3- Veritabanı Sunucunuzun Kapalı olup olmadığını kontrol edin
Her şey doğru görünüyorsa ve WordPress siteniz yine de veritabanına bağlanamıyorsa, veritabanı sunucunuz (MySQL sunucusu) kapalı olabilir veya yoğun trafik yani hosting kaynaklarınızın karşılayamayacağı düzeyde ziyaretçi gelmesi sebebiyle sunucunuz cevap veremiyor olabilir.

Not: Eğer ziyaretçi sayınız normal düzeydeyken sitenizde böyle bir hata alıyorsanız siteniz saldırı altında olabilir. Hosting firmanız ile bağlantıya geçip durumu araştırmalarını rica edebilirsiniz.

Bu tarz durumlarda ana sunucu yükü taşıyamaz ve bu sitenizin yavaşlamasına ve kullanıcılarınız bu hata ile karşılaşmasına sebep olur.

5- Sunucunuzu Yeniden Başlatmayı Deneyin
VPS veya Dedicated Server olarak bilinen özel bir sunucu kullanıyorsanız, sunucunuzu yeniden başlatarak problemin
düzelip düzelmediğini kontrol edebilirsiniz.

DATABASE Temizliği ve Bakım

Eğer herşey yolunda gittiyse Advanced Database Cleaner eklentisiyle database’de bir temizlik yapabilirsiniz.
Önemli Not: Database temizliği yapmadan önce bu işlemin geri dönüşü olmayacağını, yaptığınız bir yanlışlığın sitenize kalıcı zararlar verebileceğini hatırlatmakta fayda var.

Bu yazımızda Error Establishing a Database Connection Çözümü ve bu soruna neden olabilecekler hakkında size yardımcı olmaya çalıştık. Konu hakkında görüşlerinizi yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Bu anlattıklarımızı uygulamanıza rağmen sorununuz çözülmediyse iletişim sayfasından bize ulaşın, profesyonel olarak size yardımcı olalım, sorununuzu çözelim.Yorumlar

  1. wordpress sitem açılmıyordu halletim. güzel yazı olmuş.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir