Bounce Rate Nedir

Bounce Rate Nedir sorusunu kısaca “sitenizi ziyaret edenlerin tek sayfa görüntüleyip çıkması olarak tanımlayabiliriz. Bounce Rate oranı hesaplanırken iki formül kullanılır. Birincisi sitenize yapılan bütün ziyaretlerin tek bir sayfa ziyaretine bölünme oranı, ikincisi ise sitenize gelen ziyaretçilerin sadece tek sayfa (genellikle ana sayfa) ziyaret ettikten sonra sitenizden ayrılma oranıyla hesaplanır.

Yüksek Bounce Rate oranı kötüye mi işaret?

Duruma göre değişir. Eğer siteniz veya birkaç sayfadan oluşan veya birbirine bağlantılı sayfaları az olan bir siteyse sorun yok. Ama sitenizde yüzlerce ürün, çokça blog sayfası veya bağlantılı sayfalar varsa yüksek bounce rate oranı sitenizde bazı şeylerin yanlış gittiğinin göstergesidir. Yani özetle sitenize gelen ziyaretçi tek bir sayfada aradığını buluyorsa bu oranın yüksek olması kötü bir anlama gelmez. Sitenizde çokça sayfa var ve gelen ziyaretçi tek sayfa ziyareti ile yetiniyorsa incelemeniz gereken bir kaç konu var demektir.

Bounce Rate oranını nasıl düşürebilirim?

Bu oranı düşürmek için önlem almadan önce sebep/sonuç ilişkisini tam olarak anlamanız gerek. Google Analytics sayfasından oluşturacağınız bir filtreleme yöntemiyle sadece “yeni ziyaretçiler” üzerinden bounce rate oranının analiz etmeniz, ters giden bir şeylerin olup olmadığını gösterecektir. Yeni ziyaretçilerin bounce rate oranı yüksek olması -yukarıda anlatılan istisna dışında- bir şeyleri düzeltmenizin vaktinin geldiğini göstermektedir.

İlk iş olarak sitenizin açılış hızını kontrol Google PageSpeed üzerinden kontrol edin. Yavaş açılan sayfalar ziyaretçilerin ziyaretini kısa tutmasına sebep oluyor olabilir. Kimse yavaş yüklenen sayfaları beklemeyi sevmez. Eğer siteniz wordpress sistemi üzerine kuruluysa şanslısınız, wordpress hızlandırma sayfamıza göz atmanızı öneririz.

İkinci kontrol etmeniz gereken kısım ise sitenizin SEO ayarları. Meta açıklamalarının sayfa içeriği ile uyumlu olduğundan emin olmanız gerek çünkü sitenize arama moduyla gelenler aradıkları içeriği bulamadığı için sitenizden çok kısa sürede ayrılmış olabilirler. Websitenizde bulunan her sayfanın kendine özel SEO ayarları olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Son olarak; eğer sitenize ziyaretçi çekmek için reklam verdiyseniz, bu vermiş olduğunuz reklamların site içeriğiniz ile uyumlu olduğundan emin olun. Aradığını bulamayan ziyaretçiler bounce rate oranını yükseltmekle kalmaz aynı zamanda reklam bütçenizin boşa harcanmasına sebep olur.

Exit Rate oranı nedir?

Bounce Rate nedir sorusunu detaylıca cevapladıktan sonra Exit Rate oranına değinmemek olmaz. Exit rate kısaca sitenizi ziyaret eden kullanıcıların bir çok sayfayı gezerek çıkması olarak açıklanabilir. Yani ziyaretçi sitenize geliyor, bir kaç sayfayı gezip, uzun süreli kalıp sitenizden ayrılıyor. Exit rate oranının yüksek olması siteniz için genel olarak herşeyin iyi gittiğinin bir göstergesidir.

Buraya kadar okuduklarınızı son olarak özetleyecek olursak:

Bounce Rate Exit Rate Nedir

“Bounce Rate oranının yüksek olması her zaman kötü bir işaret olmayabilir. Fakat Exit Rate oranının yüksek olması sitenize gelen ziyaretçilerin sayfalarda gezindiğinin yani her şeyin iyi gittiğinin işaretidir.”

Bounce Rate Nedir konusunda elimizden geldiği kadar detaylandırarak kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalıştık. Konu ile ilgili yorumlarınız veya sorularınız varsa bizimle paylaşabilirsiniz.Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir