Curl Error 28 Hatası Nasıl Çözülür
Curl Error 28 Hatası Nasıl Çözülür başlıklı yazımızda bu can sıkıcı hatadan nasıl kurtulabileceğinizi farklı yollarla anlatacağız. cURL error 28: Connection timed out” hatası WordPress tabanlı sitelerde karşınıza çıkabilecek oldukça can sıkıcı bir hata olup, bu hataya sebep olabilecek birden fazla etken olduğu için tam ve tek bir çözüm yolu yoktur.

Bu yazımızda Curl Error 28 Hatası Nasıl Çözülür sizi bilgilendireceğimiz. Anlatacağımız çözüm yolları aşağıda belirttiğimiz hatalar içindir:

cURL error 28: Connection timed out after X milliseconds

cURL error 28: Operation timed out after n milliseconds with 0 out of 0 bytes received

Aldığınız bu hatalar genellikle hosting sağlayıcınızın yaptığı kısıtlamalar sonucu oluşurken bazen de siteniz için ayarlamış olduğunuz aşırı güvenlik önlemleri bu hataya sebebiyet verebilmektedir.

Curl Error 28 hatası nasıl çözülür

Öncelikle ilk yapmanız gereken WordPress sitenizi ve yüklü eklentileri en son sürüme güncellemek olmalı. Eğer wp-admin ekranına ulaşamıyorsanız bu sorun ile ilgili çözüm için yazımızı okumaya devam edin.

Güncelleme işlemini yaptıktan sonra hala aynı hata devam ediyorsa, hosting sağlayıcınıza ulaşıp aşağıda listesini yaptığımız detaylarla ile ilgili herşeyin normal seyrinde çalışıp çalışmadığını sormanız gerekmektedir:

  • PHP versiyonunun güncel olup olmadığını ve yüklü cURL library in sorunsuz çalıştığı
  • Server memory limitlerin WordPress standartlarında olup olmadığı
  • wp-cron ve/veya loopback özelliklerinin devre dışı olup olmadığı
  • Hosting firmanızın almış olduğu güvenlik önlemlerinin aşırı olup olmadığı. Mesela mod_security özelliği bazı giden cURL isteklerini engelleyebiliyor.

Eğer bütün bunlarda belirlenen bir sorun yoksa WordPress sitenizde kurulu olan güvenlik eklentilerinin örneğin Wordfence veya Sucuri gibi eklentilerin ayarlarını kontrol edin. Bu eklentileri Default yani temel ayarlara sıfırlamak büyük olasılıkla sorununuzu çözecektir.

Sorunun temel nedenini bulmak için ayrıca Query Monitor eklentisini kurup HTTP API bağlantılarının sitenize vermiş olduğu geri dönüş detaylarına erişebilirsiniz.

Curl Error 28 hatası yüzünden WP-ADMIN paneline erişemiyorsanız yapmanız gerekenler:

Sitenizin admin paneline erişim sağlayamamak oldukça can sıkıcı bir durum fakat sıkıntı yapmayın. Bir kaç ufak ayarlama ile sitenizin wp-admin paneline erişebileceksiniz.

Hosting paneli üzerinden kullanmış olduğunuz Cpanel veya Plesk kontrol paneline erişim sağlayın. PHP versiyonunu değiştirmek sorununuzu büyük olasılıkla çözecektir.

Cpanel için PHP versiyonununu şu şekilde değiştirebilirsiniz: Curl Error 28 Hatası CPANEL PHP

Şayet Plesk panel kullanıyorsanız yine hosting paneli üzerinden şu şekilde PHP versiyonunu değiştirebilirsiniz:Curl Error 28 Hatası PLESK PHP

ÖNEMLİ NOT: PHP versiyonunu değiştirmek bazı eklenti ve hatta temaların (güncellenmemiş veya uzun süredir geliştirilmeyen) çalışma fonksiyonlarını bozabilir. Eğer sitenizde doğru çalışmayan sonuçlarla karşılaştıysanız farklı PHP versiyonları ile tekrar deneyin.

PHP versiyonunu değiştirdim ama hala WP-ADMIN alanına erişim sağlayamıyorum

Bütün uğraşlara rağmen, hata için çözüme ulaşamadıysanız yapmanız gereken bir adım daha kaldı. PHP versiyonunu değiştirdiğiniz alanda allow_url_fopen OFF yani kapalı yapmanız sorununuzu tamamen çözecektir.

Eğer bu alana erişiminiz yoksa, hosting sağlayıcınıza ulaşıp  “allow_url_fopen OFF ” şeklinde ayarlamasını rica edebilirsiniz.

Bu yazımızda Curl Error 28 Hatası nedir ve nasıl çözülür konusunda sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Konu ile ilgili sorularınız varsa iletişim  formundan bize ulaşabilir veya yorum yaparak görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.Yorumlar

  1. Hocam çok teşekkür ederim, admin panele erişemiyordum sayenizde hallettim. Ayrıca sitemi hızlandırmak istiyorum, size mail attım.

  2. Valla uzun uzadıya yazdınız anlattınızda, keske anlasaydım. Keske bir eklenti ile çözüle bilseydi

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir