Wordpress SMTP Mail Ayarları Nasıl Yapılır ?

WordPress SMTP Mail Ayarları

Eğer wordpress sitenizde mail gönderme ayarlarını yapamadıysanız ve detaylı bir anlatım arıyorsanız WordPress SMTP Mail Ayarları nasıl yapılır başlıklı bu yazımız sizin için tam bir rehber olacak. Bu rehber sayesinde aynı zamanda yaşadığınız woocommerce mail göndermiyor sorununa da çözüm bulmuş olacaksınız.

WordPress şifremi unuttum mail gelmiyor mu? Woocommerce mail göndermiyor mu? WordPress SMTP ayarlarının tam yapılandırılmadığından dolayı bu sorunları yaşamaktasınız.

WordPress SMTP Mail Ayarları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

WordPress temel olarak PHP Mail özelliği ile mail gönderimini sağlamakta olup, ülkemizde bulunan birçok hosting firması maalesef bu özelliği tam olarak sunmamaktadır. PHP Mail özelliği sunan hosting firmalarında ise güvenlik gerekçesiyle bu özellik tam olarak düzgün çalışmamaktadır veya düzgün çalışan durumlarda da gönderilen mailler kullanıcıya ulaşmadan engellenir veya spam klasörüne düşmektedir.

Bu ve diğer birçok nedenden dolayı wordpress sitenize SMTP yapılandırması yapmak sitenizdeki mail alışverişinin düzgün çalışmasına büyük katkı sağlayacaktır.

WordPress SMTP Mail Ayarları Nasıl Yapılır ?

Öncelikle Worpress admin ekranınızdan Eklentiler kısmından Yeni ekle ye tıklayarak Arama kısmına SMTP yazın. Bu detaylı kılavuzda kullanacağımız eklenti WP Mail SMTP by WPForms eklentisi olacak, bu eklentiyi Şimdi Kur butonu ile kurup, Etkinleştirin. WordPress eklenti ekleme konusunda tam bir bilgiye sahip değilseniz WordPress Eklenti Yükleme Nasıl Yapılır ?  adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Eğer hali hazırda sitenizin uzantısıyla bir email hesabı yoksa bu eklentiyi şimdilik bu şekilde bırakalım, diğer ayarlamalardan sonra geri dönüş yapacağız.

Wordpress SMTP Mail Ayarları WP MAIL SMTP

Eklenti üzerinden henüz hiçbir ayar yapmadan önce Cpanel üzerinden E-Posta Hesapları bağlantısına tıklayarak Oluştur bağlantısıyla yeni bir e-posta oluşturma alanına gelin.

Cpanel mail hesabı oluşturma

Şifreyi mutlaka bir yere not alın, SMTP ayarlamasında lazım olacak.

Mail adresimizi oluşturup şifremizi bir yere not aldıktan sonra artık WordPress SMTP Mail ayarları için hazırız. Yükleyip etkinleştirdiğimiz WP Mail SMTP by WPForms eklentisine geri dönüyoruz.

WordPress admin panelinizde Ayarlar sekmesi altında ilgili eklenti ayarlarına Settings kısmından ulaşabilirsiniz.

WP MAIL SMTP AYARLARI

WordPress SMTP Mail Ayarları Nasıl Yapılır ?

General (Genel) ayarlar kısmında öncelikle oluşturduğumuz e-posta adresini yazın. Force From Email ayar kısmının seçili olduğundan emin olun.
From Name kısmını istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Biz Info Mail olarak belirledik.

Mailer kısmında ise Other SMTP kısmını seçin.

WordPress SMTP Mail Ayarları Nasıl Yapılır ?

Bu ayarlamalarda yapacağınız ufak bir yanlış maillerinizin çalışmamasına sebebiyet verecektir. Bu yüzden bu ayarlamalar kısmında aşırı özenli ve dikkatli olmanız gerekmekte. Buradaki ayarlamalar için tekrar CPANEL’e geri dönmemiz gerek. CPANEL üzerinden E-Posta Hesapları üzerinden biraz önce oluşturmuş olduğumuz “info” mail adresi üzerinden CONNECT DEVICES (Cihazları Bağla) sekmesine tıklayın.

Mail Client Manual Settings başlıklı ayarları göreceksiniz. Şayet bu ayarlara erişimde sıkıntı yaşıyorsanız hosting firmanızdan SMTP mail kurulumu için ayarları isteyebilirsiniz, yardımcı olacaklardır.

Burada ayarlarını kullandığımız mail adresi ve bu adrese bağlı Gelen Posta Sunucusu, Giden Sunucu ve PORT bilgilerini görmekteyiz. Güvenli işlem için Secure SSL/TLS Settings (Önerilir) olan ayarlamaları yapacağız.

SMTP Host kısmına Giden Sunucu bilgisi yazıp
Encryption olarak SSL ayarlarını seçiyoruz.
SMTP Port kısmına ise Giden Sunucu alanında bize verilen PORT numarasını yazıyoruz.
Authentication ON yani açık yapıp sonrasında
SMTP Username kısmına oluşturmuş olduğumuz mail adresini
SMTP Password kısmına ise oluşturmuş olduğumuz mail adresinin şifresini yazıp,

Save Settings butonu ile ayarlarımızı kaydediyoruz. Aşağıdaki gibi ayarlamaları yaparsanız sorunsuz çalışacaktır.

 

WordPress SMTP Mail Ayarları Test Etme

Ayarları harfiyen yaptıktan sonra mailleriniz artık çalışıyor demektir ama işi şansa bırakmamak için ufak bir test gerçekleştirelim.

Email Test alanından şahsi mail adresinizi (Gmail, Hotmail vb) yazarak testi gerçekleştirebilirsiniz.
Not: Zayıf ve düşük kaynaklı bir hosting kullanıyorsanız bu basit eklentinin test kısmında sayfa hata verebilir. Böyle bir durumda hosting sağlayacınız ile iletişime geçip SMTP ile kısıtlamaları olup olmadığını sorabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için WordPress SMTP Mail Ayarları Nasıl Yapılır detaylı olarak anlattık. Konu hakkındaki görüşlerinizi yorum yaparak bildirebilirsiniz. Yardımcı olmamızı istediğiniz bir nokta varsa iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.Yorumlar

  1. Hocam bir türlü olmuyor, denemediğim yol, eklenti kalmadı
    Host firmasında html tabanlı bir sitem var. Onda SMTP mail alışverişi sıkıntısız. Ama aynı host firmasında wp tabanlı websitelerimde iletişim formlarından üyelik aktivasyon mailini alamıyorum bir türlü.

  2. güzel ve açıklayıcı post için teşekkurler.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir