WordPress Kırık Link Düzeltme Nasıl Yapılır ?

Çalışmayan, kırık linklerin sitenizde olması gerçekten can sıkıcı bir durum. Bazı temel ayarlarını değiştirmeniz veya yapmış olduğunuz bir harf hatası sitenizde çalışmayan yani kırık link oluşmasına sebep olabilir.  Bu kırık linler sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için kötü bir deneyim olmasının yanısıra binbir emekle kurduğunuz sitenizin SEO çalışmasını olumsuz etkileyebilir. Bu yazımızda WordPress Kırık Link Düzeltme Nasıl Yapılır ? detaylı olarak anlatacağız. Böylelikle kullanıcı deneyiminizi geliştirecek ve SEO çalışmalarınızı iyileştirebileceksiniz.

Kırık/Bozuk Bağlantı (404 hatası) Nedir?

Bozuk bağlantı, aynı zamanda kırık link olarak da bilinir. Tam teknik anlamı olarak “çalışmayan bağlantı yolu” diyebiliriz. Yani sayfanızda vermiş olduğunuz bir iç veya dış bağlantının açılmaması olayı. Kırık linkler birçok farklı nedenden dolayı olabilir. En sık görülen sebebi link verilen bir sayfanın silinmesi veya farklı bir konuma taşınmasıdır. Çalışmayan bir link bağlantısına tıkladığınızda veya sunucu üzerinde henüz oluşmamış bir sayfa aradığınızda 404 -Not Found yani “Bulunamadı” hatası ile karşılaşırsınız.

WordPress sitelerinde oluşan kırık/bozuk bağlantılar genellikle sitenizi yeni domain adına taşırken veya bir gönderiyi veya sayfayı doğru şekilde yönlendirme yapmadan silerken oluşmaktadır.

Bazen yazım hataları nedeniyle bozuk bağlantılar da olabilir ve aylarca fark edilemeyebilirsiniz. Bu nedenle, sitenizdeki hatalı bağlantıları düzenli olarak takip etmek ve düzeltmek son derece önemlidir. Böylelikle SEO sıralamalarınızın olumsuz etkilenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Bu rehberde, WordPress’te bozuk bağlantıları bulmak için en iyi iki yöntemi sizlerle paylaşıp sonrasında da, WordPress Kırık Link Düzeltme Nasıl Yapılır yollarını sizlerle paylaşacağız.

Google Search Console üzerinden WordPress Kırık Bağlantıları Bulma

Google Search Console her sitede kullanılan ve web masterların sitelerinin arama sonuçlarındaki görünürlüğünü yönetmelerine yardımcı olmak için Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır. Ayrıca, bozuk bir bağlantının neden olduğu 404 hataları da dahil olmak üzere birçok hata hakkında sizi bilgilendirir.

Google Search Console hesabınıza giriş yaptıktan sonra eğer birden farklı siteniz Google’a bağlıysa ilgili siteyi seçip Dizin sekmesi altında Kapsam alanına tıklayın. Hata 0 – Sorun yok diyorsa tebrikler, sitenizdeki bütün bağlantılar sağlıklı bir şekilde çalışıyor demektir. Wordpress Kırık Link Düzeltme Nasıl Yapılır Google Webmaster

Eğer hata alanında gözüken hatalar varsa hata bildirimine tıklayın. Böylelikle web sitenizdeki bozuk bağlantılar ve 404 hatası veren tüm bağlantıları görebileceksiniz.

Ayrıca web sitenizdeki 404 hatalarının listesini almak için indirme bağlantısını kullanabilirsiniz. Web sitenizdeki bozuk bağlantıları düzeltmek için bu indirdiğiniz dosyaya ihtiyacınız olacaktır.

WordPress’de Broken Link Checker Kullanarak Kırık Bağlantılar Bulma

Sitenizde sürekli aktif olarak arka planda çalışacak ve linkleri belli aralıklarla kontrol edecek olan bir eklenti olan Broken Link Checker ile kolaylıkla bozuk/kırık linklerinizi bulabilirsiniz. Bu eklentinin (plugin) tam olarak çalışabilmesi için yoğun kaynak kullanımı gerektiğinden dolayı hosting firmanızın kısıtlamalarına maruz kalabilirsiniz. Sınırlı kaynağa sahip sitelerde ise bu eklentinin çalışması websitenizi yavaşlatabileceğini hatırlatmakta fayda var. Hali hazırda WP Engine gibi dünya çapında WordPress hosting hizmeti sunan hosting firmaları bile bu eklentinin kullanıma izin vermemektir.

Evet, hazırsanız başlıyoruz: Öncelikle Broken Link Checker eklentisini WordPress siteniz üzerinden yükleyin ve etkinleştirin. WordPress eklentileri hakkında detaylı bilgi için WordPress Eklenti Yükleme Nasıl Yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili eklentiyi etkinleştirildikten sonra eklenti, yazılarınızdaki, sayfalarınızdaki ve yorumlarınızdaki bağlantıları bulmak için arka planda çalışmaya başlayacaktır.Wordpress Kırık Link Düzeltme Nasıl Yapılır Eklenti

Kurulan bu eklentinin ileri düzey ayarları için WordPress admin panelinizden Ayarlar/Bağlantı Bildirici sekmesine tıklayarak kaç saatte bir tarama yapmasını, tarama sonuçlarını mail adresinize rapor olarak göndermesi gibi detaylı ayarlamaları yapabilirsiniz.

Tarama bittikten sonra Durum alanında kırık linkinizin olup olmadığını ve bunlarla ilgili yapabileceğiniz önerilere ulaşabilirsiniz.

Bozuk/kırık bağlantıları düzeltene kadar Broken Link Checker eklentisini sitenizde etkin tutmaya devam edin. Böylelikle gözünüzden hiçbirşeyi kaçırmamış olursunuz. Kırık bağlantıları düzelttikten sonra eklentiyi devre dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Eklentiyi devre dışı bırakmak siteniz için ayrılan kaynakların boşa harcanmasının önüne geçecektir.

WordPress’te Kırık Bağlantılar Nasıl Doğru Şekilde Düzeltilir ?

WordPress’te bozuk bağlantıları bulmak için iki farklı yöntem gösterdik. Şimdi WordPress’de bozuk bağlantıları nasıl düzeltebileceğinizden bahsedelim.

Bozuk bir linki düzeltmenin en iyi yolu eğer varsa linkteki harf hatasını düzeltmek veya bu bağlantıyı başka bir sayfaya yönlendirmektir. Örneğin, bir makalenin içeriğini farklı bir adrese taşıdıysanız, makaleyi yeni olan makaleye yönlendirmeniz gerekir.

Benzer şekilde, bir sayfanızın içeriği artık güncel değilse, kullanıcıları eski sayfanın içeriğiyle benzer bir sayfaya yönlendirme yapabilirsiniz. Bu şekilde yönlendirmelere 301  Redirect yani 301 Yönlendirmesi denilmektedir.

Google’ın sevdiği bir yöntem olan 301 yönlendirmesinden biraz bahsedelim. Diyelim ki sitenize SSL Sertifikası yüklediniz ve adresini artık “https” ile başlıyor. Yani eski adresiniz https://mukemmelsiteniz.com du yeni adresiniz ise https://mukemmelsiteniz.com oldu. 301 Yönlendirmesi için hiçbir program veya eklentiye ihtiyaç duymadan .htaccess dosyanıza aşağıda yazan kodu yapıştırarak sağlayabilirsiniz.
.htaccess 301 SSL Yönlendirmesi

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^mukemmelsiteniz\.com [NC]
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://mukemmelsiteniz.com/$1 [R=301,L]

mukemmelsiteniz.com alanını kendi site adresiniz ile değiştirmeyi unutmayın.

Dikkat: .htaccess dosyanıza yanlış bir müdahale sitenizin HTTP 500 hatası vermesine sebep olabilir. Eğer .htaccess dosyanıza erişim konusunda tam bir bilginiz yoksa aşağıda bahsedeceğimiz yöntemle devam etmenizi öneririz.

Eklenti (Plugin) Kurarak Bozuk/Kırık Linkleri Doğru Bağlantılara Yönlendirme

WordPress eklenti alanında “Redirection” eklentisini bulup yükleyin çalışmaya başlaması için etkinleştirin. Etkinleştirdikten sonra “Please complete your Redirection setup to activate the plugin.” uyarısını göreceksiniz. “Redirection setup” bağlantısına tıklayın.

“Start Setup” bağlantısına tıklayarak ayarlamalara başlayın. Önünüze gelecek olan kutucukları işaretleyin ve devam edin.

Sitenizde kısa bir kontrol yaptıktan sonra sonuçların olacağı bir sayfa göreceksiniz. Burada eklentinin sizi yönlendirmesiyle gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Daha sonrasında tekrar bu ayarlara ulaşmak için Araçlar sekmesi altından Redirection bağlantısına tıklayarak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere WordPress Kırık Link Düzeltme Nasıl Yapılır ve Kırık Linkler Nasıl bulunur detaylı bir şekilde anlattık. Konu ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilir veya profesyonel olarak size yardımcı olmamızı isitiyorsanız iletişim sayfamızdan ilgili formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir