wordpress-site-adresini-degistirme-nasil-yapilir

 

WordPress Site Adresini Değiştirme Nasıl Yapılır ?

WordPress Site Adresini Değiştirme Nasıl Yapılır başlıklı yazımızda sizler için detaylı olarak WordPress site URL değiştirme, HTTP’den HTTPS’ye geçmek, alan adı değiştirmek, lokal sunucudan siteye taşıma işlemi gerçekleştirmek veya ana alan adını bir alt alana aktarmak için yapmanız gerekenleri anlatacağız.

Bu yazımızı dikkatlice takip ederek hiçbir sorunla karşılaşmadan işlemlerinizi yapabilecek, karşılaşmış olduğunuz sorunlar için de çözümleri yine bu yazıda bulabileceksiniz.

WordPress Site Adresi Neden Değiştirilir?

WordPress site URL değiştirmenize neden olabilecek pek çok etken olabilir.
Bunlardan bazıları;
-WordPress sitenizi lokal sunucudan canlı siteye taşırken site URL’lerini güncellemek için
-WordPress sitenizi yeni bir alan adına taşıdıktan sonra değişikliklerin site ziyaretçilerine yansıtılabilmesi için
-WordPress sitenizin dosyalarını farklı bir dizine taşımak için
-WordPress sitenizi geçerli SSL sertifikanız varsa HTTP’den HTTPS’ye yönlendirmek için

Bunlara ek olarak, WordPress’te çok fazla yönlendirme hatası (too many redirects) alıyorsanız URL değiştirme işlemini yapmanız gerekebilir. Şayet siteniz Cloudflare üzerindeyse ve yönlendirme hatası alıyorsanız WordPress Cloudflare Ayarları Nasıl Yapılır adlı yazımıza göz atmanızda fayda var.

WordPress Adresi ve Site Adresi

WordPress site URL’sini değiştirirken, iki farklı adres olduğunu belirtmekte fayda var. Bunlardan birisi WordPress Adresi ve diğeri ise Site Adresi’dir.

wordpress-site-adresini-degistirme-nasil-yapilir-wp-admin

WordPress Adresiniz, yönetici panelinizin, medya dosyalarınızın, eklentilerinizin, temalar vb. olmak üzere WordPress dosya ve klasörlerinizin depolandığı adrestir.

Site Adresiniz ise, web sitenizin herkese açık kısmıdır. Yani en basit tabiriyle ziyaretçilerin web sitenize ulaşmak
için tarayıcı adres çubuğuna yazacakları şey site adresinizdir.

WordPress Adres  Değiştirmek İçin Yöntemler

Bu yazımızda sizler için anlatacağımız yöntemler:

  • WordPress site URL’lerini yönetici alanından değiştirme
  • Function.php dosyasını kullanarak WordPress site URL’lerini değiştirme
  • Wp-config.php dosyasını kullanarak WordPress site URL’lerini değiştirme
  • PhpMyAdmin kullanarak veritabanındaki WordPress site URL’lerini değiştirme

WordPress Site Adresini Değiştirme Nasıl Yapılır ?

WordPress Site Adresini Yönetici Alanından Değiştirme

WordPress yönetici alanına (wp-admin) erişiminiz mevcut ise, kullanabileceğiniz en kolay yöntem olan yönetici panelinden adres değişikliğini tavsiye ederiz.

Bütün bu işlemlere başlamadan önce her ihtimale karşı sitenizin tam yedeğinizi almanızda fayda var. Bunun için UpdraftPlus eklentisini kullanabilirsiniz.

Bu yöntemi uygulamak için WordPress web sitenizin yönteci paneline giriş yapıp  Ayarlar »Genel sayfasına gidin. Burada bulunan ‘WordPress Adresi‘ ve ‘Site Adresi‘ seçenekleri kısmından istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz. (WordPress Adresi ve Site Adresi genellikle aynıdır.)

Ayarlarınızı kaydetmek için ‘Değişiklikleri Kaydet’ butonuna tıklamayı unutmayın. Bazı durumlarda wp-login yani giriş sayfasına yönlendirilebilirsiniz ve giriş ekranında kullanıcı adı, şifre ile tekrar giriş yapmanız istenebilir. Panik yapmayın, herşey yolunda. Tekrar admin paneline giriş yapıp URL değişikliğini kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca http kullanırken sitenize bir SSL sertifikası yüklediyseniz ve bazı şeyler normal seyrinde çalışmıyorsa https yönlendirmesini de buradan yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken http://siteadresiniz.com olan kısımda https://siteadresiniz.com olarak değişiklik yapmanız. Bu kadar basit.

Şayet WordPress URL’nizin yer alandığı alanlar gri renkte ise yani herhangi bir değişiklik yapamıyorsanız wp-config.php dosyasını düzenleme ile ilgili olan yöntemi denemeniz gerekmektedir. Bu konuyla ilgili yazımızı okumaya lütfen devam edin.

WordPress Site Adresini function.php Dosyasını Kullanarak Değiştirme

Şayet WordPress admin paneline erişiminiz yoksa veya geçici bir sorun yaşıyorsanız functions.php dosyası üzerinden wordpress site adresinizi bir kaç parça kod ekleyerek kolaylıkla çözebilirsiniz.

FTP veya Cpanel üzerinden public_html üzerinden ve sırasıyla /wp-content/themes/tema_adı yolundan kullandığınız temanın dosyalarına erişin.

Tema klasörü içerisinden function.php dosyasını bulup “düzenle” seçeneğiyle aşağıdaki kodları functions.php dosyasının en alt kısmına ekleyin.

update_option( 'siteurl', 'https://siteniz.com' );
update_option( 'home', 'https://siteniz.com' );

wordpress-site-adresini-degistirme-nasil-yapilir-functionsphp

https://siteniz.com kısmını kendi site URL’niz ile değiştirdikten sonra dosyayı kaydedebilirsiniz. Değişiklikler hemen sitenize yansıyacaktır. Her şeyin doğru çalıştığından emin olmak ilgili ayar pencerelerini kapatmadan sitenizi ziyaret etmeyi unutmayın.

wp-config.php Dosyasını Kullanarak WordPress Site Adresini Değiştirme

Bu yöntem yalnızca hangi WordPress temasını düzenlemeniz gerektiğinden emin değilseniz veya function.php dosyasını bulamıyorsanız önerilmektedir.

Ayrıca WordPress URL’nizin yer alandığı alanlar gri renkte ise yani herhangi bir değişiklik yapamıyorsanız bu yönetemi kullarak gerekli değişikliği yapabilirsiniz.

wp-config.php dosyanız wordpress tabanlı sitenizin en önemli bilgilerinin bulunduğu, deyim yerindeyse sitenizin kalbi olan bir dosyadır. Bu dosyada yapılacak en ufak bir hata sitenizin erişime kapatılmasına sebep olabilir o yüzden bu dosyada değişiklik yaparken dikkat etmenizde fayda var.

wp-config.php dosyanızı public_html içerisinde bulabilirsiniz.

Aşağıdaki kodu, ‘That’s all, stop editing! Happy publishing’ yazan satırın üzerine ekleyin.

define( 'WP_HOME', 'https://siteniz.com' );
define( 'WP_SITEURL', 'https://siteniz.com' );

Dosyayı kaydetmeden önce https://siteniz.com kısmını kendi sitenizin adresi ile değiştirmeyi unutmayın.

PhpMyAdmin kullanarak veritabanındaki WordPress site URL’lerini değiştirme

WordPress site adresini değiştirmenin son yolu  (pek tavsiye etmesekte) WordPress veritabanı üzerinden gerçekleştirebileceğiniz yöntemdir.

Bu işleme başlamadan önce mutlaka veritabanı yedeklemesi yapmanızı öneriyoruz. Cpanel üzerinden Yedekleme bölümüne geçerek gerekli yedeklemeleri yapabilirisiniz.

Bundan sonra, web hosting hesabınızın kontrol paneline gitmeniz (Cpanel) ve Veritabanları (databases) bölümünün altında phpMyAdmin bağlantısına tıklayın.

Bağlantıyı tıkladığınızda, MySQL veritabanlarını düzenlemek için web tabanlı bir arayüze sahip olan phpMyAdmin uygulaması başlatılır. Sol sütundan yer alan WordPress veritabanınıza tıkladığınızda WordPress veritabanınızdaki tabloları görünecektir.

Bu tablolar arasında yer alan wp-options tablosuna girdiğinizde karşınızda eski web site URL’nizin yer aldığı iki bölümü göreceksiniz. Bu alanlarda değişiklik yapmak için Edit’e basmanız ve çıkacak alanlara geçmek istediğiniz URL’yi eklemeniz gerekmektedir.

İstediğiniz değişikliklerinizi yaptıktan sonra kaydetmek için alt bölümde bulunan Go (Git) butonuna tıkladıktan sonra değişikliklerin olup olmadığını kontrol etmek için sitenizi ziyaret edin.

Bu yazımızda sizler için WordPress Site Adresini Değiştirme Nasıl Yapılır detaylı olarak farklı yollarla anlattık. Konu hakkında görüşlerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.

Konu hakkında sorularınız varsa veya profesyonel olarak wordpress konusunda yardıma ihtiyacınız varsa iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir